Clay Walker

Clay Walker

President

Mayor
Denali Borough
P.O. Box 480
Healy, AK 99743
907.683.1330
clay_walker@denaliborough.com

Pat Branson

Pat Branson

First Vice President

Mayor
City of Kodiak
710 Mill Bay Road
Kodiak, AK 99615
907.486.8636
mayor@city.kodiak.ak.us

Karl W. Kassel

Karl W. Kassel

Second Vice President

Mayor
Fairbanks North Star Borough
P.O. Box 71267
Fairbanks, AK 99707
907.459.1304
mayor@fnsb.us

Jan Hill

Jan Hill

District 1

Mayor
Haines Borough
P.O. box 1209
Haines, AK 99827
907.766.2231
jhill@haines.ak.us

Jesse Kiehl

Jesse Kiehl

District 2

Assembly Member
City & Borough of Juneau
155 Seward St.
Juneau, AK 99801
907.586.5240
jesse.kiehl@juneau.org

Tim Navarre

Tim Navarre

District 3

Council Member
City of Kenai
P.O. Box 92
Kenai, AK 99611
907.394.2303
timnavarre@gmail.com

Stuart R. Graham

Stuart R. Graham

District 4

Council Member
City of Wasilla
290 East Herning Ave.
Wasilla, AK 99654
907.373.9050
stugraham@gmail.com

Pete Petersen

Pete Petersen

District 5

Assembly Member
Municipality of Anchorage
P.O. Box 196650
Anchorage, AK 99519
907.343.4311
petersenp@muni.org

Audrey A. Brown

Audrey A. Brown

District 6

Council Member
City of Delta Junction
P.O. Box 229
Delta Junction, AK 99737
907.895.4656
1alaska1@usa.net

Kathryn Dodge

Kathryn Dodge

District 7 & NACo Representative

Assembly Member
Fairbanks North Star Borough
P.O. Box 71267
Fairbanks, AK 99707
907.459.1401
kdodge@fnsb.us

Austin Swan

Austin Swan

District 8

Mayor
City of Kivalina
P.O. Box 50079
Kivalina, AK 99750
907.645.2137
kivalinacity@aol.com

Richard Robb

Richard Robb

District 9 & ACoM President

Mayor
City of Bethel
P.O. Box 1388
Bethel, AK 99559
907.543.2047
rrobb@cityofbethel.net

Scott Smiley

Scott Smiley

District 10

Assembly Member
Kodiak Island Borough
710 Mill Bay Road
Kodiak, AK 99615
907.486.9301
scott.smiley@kibassembly.org

Kelly Cooper

Kelly Cooper

Director At-Large

Assembly Member
Kenai Peninsula Borough
144 North Binkley Street
Soldotna, AK 99669
907.262.4441
kellycooper@kpb.us

Linda Murphy

Linda Murphy

Immediate Past President

Council Member
City of Soldotna
177 N. Birch St.
Soldotna, AK 99669
907.262.9107
linda@clerkworksak.com

Pete Sprague

Pete Sprague

Past President (2004)

Mayor
City of Soldotna
177 N. Birch St.
Soldotna, AK 99669
907.262.9107
psprague@ci.soldotna.ak.us

Bert Cottle

Bert Cottle

Past President (2010)

Mayor
City of Wasilla
290 East Herning Ave.
Wasilla, AK 99654
907.373.9050
bcottle@ci.wasilla.ak.us

Charles Davidson

Charles Davidson

NLC Representative

Council Member
City of Kodiak
710 Mill Bay Road
Kodiak, AK 99615
907.486.8636
crat@ptialaska.net

Marty McGee

Marty McGee

AAAO Representative

State Assessor
State of Alaska – DCCED
550 W. 7th, Suite 1770
Anchorage, AK 99501
907.269.4605
marty.mcgee@alaska.gov

Rich Etheridge

Rich Etheridge

AFCA Representative

Fire Chief
Capital City Fire/Rescue
820 Glacier Avenue
Juneau, AK 99801
907.586.5322
Rich.Etheridge@juneau.org

Laurie Sica, MMC

Laurie Sica, MMC

AAMC Representative

Borough Clerk
City & Borough of Juneau
155 Seward St.
Juneau, AK 99801
907.586.5240
laurie.sica@juneau.org

Deven Mitchell

Deven Mitchell

AGFOA Representative

Executive Director
Alaska Municipal Bond Bank Authority
P.O. Box 110405
Juneau, AK 99801
907.465.3750
deven.mitchell@alaska.gov

Jim Hunt

Jim Hunt

AMMA Representative

Manager City of Seward
P.O. Box 167
Seward, AK 99664
907.224.2012
jhunt@cityofseward.net

Michael Gatti

Michael Gatti

AMAA Representative

Attorney
Jermain, Dunnagan & Owens, P.C.
3000 A Street, Suite 300
Anchorage, AK 99503
907.563.8844
mgatti@jdolaw.com

Who Do We Represent?

Select a tab below to view the region’s board member and the communities they represent.

District 1: Southeast Alaska (except Juneau)


 Jan Hill|  Mayor, Haines Borough
City of Angoon
City of Coffman Cove
City of Craig
City of Edna Bay
Haines Borough
City of Hoonah
City of Hydaburg
City of Kake
City of Kasaan
City of Ketchikan
Ketchikan Gateway Borough
City of Klawock
City of Kupreanof
Metlakatla Indian Community
City of Pelican
Petersburg Borough
City of Port Alexander
City of Saxman
City and Borough of Sitka
Municipality Skagway
City of Tenakee Springs
City of Thorne Bay
City and Borough of Wrangell
City and Borough of Yakutat

District 2: Juneau


Jesse Kiehl | Assembly Member, City & Borough of Juneau
City and Borough of Juneau

District 3: Kenai Peninsula


Tim Navarre | Council Member, City of Kenai 
City of Homer
City of Kachemak
City of Kenai
Kenai Peninsula Borough
City of Seldovia
City of Seward
City of Soldotna

District 4: Matanuska-Susitna


Stuart Graham | Council Member, City of Wasilla
City of Houston
Matanuska-Susitna Borough
City of Palmer
City of Wasilla

District 5: Anchorage


Pete Petersen| Assembly Member, Municipality of Anchorage
Municipality of Anchorage

District 6: Interior Highways, Prince William Sound


Audrey A. Brown | Council Member, City of Delta Junction
City of Anderson
City of Cordova
City of Delta Junction
Denali Borough
City of Eagle
City of Nenana
City of Valdez
City of Whittier

District 7: Fairbanks Area


Kathryn Dodge | Assembly Member, Fairbanks North Star Borough
City of Fairbanks Fairbanks North Star Borough
City of North Pole

District 8: North, Northwest, Norton Sound


Austin Swan | Mayor, City of Kivalina  
City of Alakanuk
City of Ambler
City of Anaktuvuk Pass
City of Atqasuk
City of Barrow
City of Brevig Mission
City of Buckland
City of Chevak
City of Deering
City of Diomede
City of Elim
City of Emmonak
City of Gambell
City of Golovin
City of Hooper Bay
City of Kaktovik
City of Kiana
City of Kivalina
City of Kobuk
City of Kotlik
City of Kotzebue
City of Koyuk
City of Nome
City of Noorvik
North Slope Borough
Northwest Arctic Borough
City of Nuiqsut
City of Point Hope
City of St. Michael
City of Savoonga
City of Scammon Bay
City of Selawik
City of Shaktoolik
City of Shishmaref
City of Shungnak
City of Stebbins
City of Teller
City of Unalakleet
City of Wainwright
City of Wales
City of White Mountain

District 9: Interior Rivers, Lower Kuskokwim


Richard Robb| Mayor, City of Bethel
City of Allakaket
City of Aniak
City of Anvik
City of Bethel
City of Bettles
City of Chefornak
City of Chuathbaluk
City of Eek
City of Fort Yukon
City of Galena
City of Goodnews Bay
City of Grayling
City of Holy Cross
City of Hughes
City of Huslia
City of Kaltag
City of Koyukuk
City of Kwethluk
City of Lower Kalskag
City of Marshall
City of McGrath
City of Mekoryuk
City of Mountain Village
City of Napakiak
City of Napaskiak
City of Nightmute
City of Nikolai
City of Nulato
City of Nunapitchuk
City of Pilot Station
City of Platinum
City of Quinhagak
City of Ruby
City of Russian Mission
City of St. Mary’s
City of Shageluk
City of Tanana
City of Toksook Bay
City of Upper Kalskag

District 10: Bristol Bay, Aleutians, Kodiak Island


Scott Smiley| Assembly Member, Kodiak Island Borough 
City of Adak
City of Akutan
City of Akhiok
City of Aleknagik
Aleutians East Borough
City of Atka
City of Chignik
City of Clark’s Point
City of Cold Bay
City of Dillingham
City of Egegik
City of Ekwok
City of False Pass
City of King Cove
Kodiak Island Borough
City of Kodiak
Lake and Peninsula Borough
City of Larsen Bay
City of Manokotak
City of Newhalen
City of New Stuyahok
City of Nondalton
City of Old Harbour
City of Ouzinkie
City of Pilot Point
City of Port Heiden
City of Port Lions
City of Sand Point
City of Togiak